(+420) 234 221 188

Jak vybrat ten pravý druh keramické dlažby? Poradíme vám

Uklizený důmNezařazenéJak vybrat ten pravý druh keramické dlažby? Poradíme vám

Zář

11

Jak vybrat ten pravý druh keramické dlažby? Poradíme vám

Keramická dlažba je oblíbeným povrchovým materiálem. Je velice odolná, praktická a snadno se udržuje. Dlaždice jsou někdy chybně označovány jako obkladačky, ty se však nevyužívají na podlahu, ale na obklad stěn.

Dlaždice je uměle vyrobená keramická deska, která je používána jako podlahová krytina. Existují různé druhy keramické dlažby a my vám poradíme, jak mezi nimi vybrat ten pravý.

Co může rozhodovat při výběru keramických obkladů?

Před rokem 1990 se v Československu standardně vyráběly pouze  jednobarevné dlaždice rozměrů 10 × 10 cm. Zákazníci proto neměli příliš na výběr. To už dnes rozhodně neplatí. Tuzemští i zahraniční výrobci nabízejí dlaždice různých barev, vzorů i rozměrů. Většinou jde o čtvercové dlaždice o délce strany 20 cm, 25 cm, 30 cm nebo 33,3 cm, ale běžně existují i dlaždice větších rozměrů.

Jaké jsou druhy keramických obkladů?

Existují různé druhy keramických obkladů. Patří mezi ně například slinutá keramická dlažba, označovaná také jako gresová dlažba nebo jemná kamenina. Vyznačuje se na jedné straně svojí vysokou pevností, vysokou odolností proti otěru, minimální nasákavostí a vynikající mrazuvzdorností. Je proto velmi vhodná pro použití v exteriéru, její pokládka je však náročnější.

Keramická glazovaná dlažba je naproti tomu vhodná především pro méně namáhaná místa, jako jsou domácnosti. Má dlouhou tradici a je u zákazníků velice oblíbená. Glazovaná dlažba vzniká nanesením tenké vrstvy glazury na již připravený piškot (základ keramické dlažby). Do této vrstvy je vytlačen konečný design dlažby či obkladu.

Jaká pokládka dlaždic je nejoblíbenější?

Kromě druhu dlaždic si zákazníci mohou vybrat také libovolnou pokládku. Dlaždice se obvykle pokládají v řadách rovnoběžných se stěnou místnosti, avšak vzhledem k větším rozměrům současných dlaždic se v řadě případů pokládají nakoso, což prostor opticky rozšiřuje. Pokládka dlaždic nakoso je vhodná především v místnostech, kde stěny nesvírají pravý úhel, protože zbavuje závislosti na svislých spárách obkladaček.